Wiązary dachowe drewniane – dla kogo?

Obecnie budowane domy jedno-rodzinne to zazwyczaj konstrukcja dachu wykonana z drewna, czyli krokwie, płatwie i murłaty, a do tej konstrukcji przybija się deski, do nich przybija folię za pomocą zszywek. Następnie dochodzą łaty i na samym końcu dachówka i blacharka na skraju dachu. W tej typowej konstrukcji zazwyczaj nie ma kratownic drewnianych, bo typowa konstrukcja jest opcją dla osoby zarabiającej te typowe statystyczne pieniądze. Kogoś takiego stań na prosty dach, który po pewnym czasie upiększy o jakieś wyszukane okno dachowe, po to by pokój na poddaszu zyskał na atrakcyjności.

Wiązary dachowe drewniane – nietypowe konstrukcje

Pewna część inwestorów preferuje bardziej wyszukany układ wiązarów dachowych, czyli konstrukcję dachu, która nie wygląda na prostą. Wykonania tego typu konstrukcji podejmują się tylko nieliczni, bo w tym konkretnym przypadku trzeba mieć doświadczenie, po to by tworzyć linię dachu z załamaniami, czyli z wiązarami dachowymi drewnianymi poprowadzonymi w nietypowy sposób. Takie wiązary trzeba umieć przyciąć w odpowiedni sposób, po to by zadowolić wymagającego klienta, który chce mieć budynek spersonalizowany.

Często oznacza to bardzo ciekawą elewację, spore okna, taras i na dokładkę dach o nietypowej drewnianej konstrukcji, która na dokładkę wygląda efektownie, bo ma wykusze z trójkątnymi oknami, a samą konstrukcję przykrywa urodziwa brązowa dachówka ceramiczna, która dodaje uroku konkretnemu budynkowi. Taka konstrukcja oznacza też spory wydatek i szukanie kogoś, kto wykona dany trudny projekt. Sprawy związane z samym wykonawstwem często są tymi najtrudniejszymi, bo wielu budowlańców woli przykrywać budynki prostymi dachami, które wykonuje się szybko. Mowa tu dokładnie o tym, że wybudowanie budynku w stanie surowym dla wielu fachowców powinno być sprawą ekspresową, bo szybko chcą zakończyć daną budowę i przejść do kolejnej, po to by w skali roku zarobić więcej.

Efektowne wiązary drewniane

Opcja taka jak efektownie wyglądające wiązary drewniane to nie opcja dla każdego. Mowa tu dokładnie o tym, że te wiązary mają być wyeksponowanymi i wyglądać ładnie. Wielu chce mieć coś w tym stylu, ale ich nie wykonuje się z mokrego drewna, tylko z tego które już wyschło i jest lekkie. Taka belka konstrukcyjna już się nie spaczy i co najważniejsze to nie wiązary prefabrykowane z Elbląga. One są opcją bardzo dobrą, bo szybko się z nich tworzy konstrukcje dachu, ale belki, które pod dachem są opcją wyeksponowaną wykonuje zazwyczaj stolarz, bo taki specjalista zadba o ich stan wizualny, a zamontuje je budowlaniec i na dokładkę je pomaluje, po to by inwestor, który zainwestował sporą sumę był zadowolonym.

Wymagania tego typu ma niewielu klientów, bo ktoś kto zarabia te typowe pieniądze woli prosty dach, który szybko się tworzy z drewnianych dźwigarów. Taki dach z prefabrykatów jedna ekipa składająca się z sześciu lub siedmiu ludzi stawia w blisko dwa tygodnie, potem inna ekipa wstawia okna i jeszcze inna wykonuje elewację, a na sam koniec pozostają prace powiązane z materiałami wykończeniowymi, które wielu specjalistów zalicza do tych najdroższych.